טיפולים חדשניים

אורטוקין – טיפול חדשני לפגיעות ברכיים

כאבי ברכיים היא אחת מהבעיות הנפוצות ביותר מבין כל כאבי המפרקים.

כ-60% מבני 50 ומעלה סובלים מכאבי ברכיים כרוניים על רקע שחיקת סחוסים (דלקת מפרקים ניוונית).

המודעות הגוברת לחשיבות העיסוק בספורט והרחבת מעגלי האנשים העוסקים בכל תחומי הספורט באופן חובבני ותחרותי, חושפת גם אותם לעיתים לחוות כאבי ברכים, המתעצמים במהלך הפעילות הספורטיבית.

ספורטאים רבים – מקצועניים וחובבים – סובלים מבעיות ברכיים כתוצאה מנזק לסחוס המפרקי, בעיה שעלולה להחמיר גם לאחר שהאדם חדל מפעילות ספורטיבית.

מפרק הברך נושא בעומס כבד ביותר ונמצא רוב הזמן בתנועה. חלק נכבד מכאבי הברכיים נובעים מתהליכים ניווניים המתפתחים בברך,מלווים בדלקת אשר שוחקת את הסחוס באופן כימי. התופעה מתבטאת בכאבים מחריפים ובהגבלת תנועה. עם החרפת התופעה, עלולים הסובלים ממנה לעבור ניתוח להשתלת מפרק מלאכותי. ניתוח אותו מנסים הרופאים לדחות לגיל יותר מתקדם.

"אורטוקין" –טיפול חדשני העוצר את התדרדרות הסחוס

הטיפול החדשני שפותח בגרמניה מחליף לאחרונה את השימוש בחומצה היאלרונית , בשל האפקטיביות הגבוהה אותה הוא משיג. זריקות שעיקר מרכיבן חומצה היאלורונית אשר מהווה מרכיב חשוב בבנין סחוס מפרקי, הובילו למחשבה שהזרקת חומר זה למפרק תשנה מהלך השיחקה במפרקים פגועים, עד היום נוכחנו שזירקות אלו מפחיתות הכאבים לחלק מהאנשים לתקופות קצרות יחסית, וגם להן אין יכולת לשנות המהלך הפרוגרסיבי של תהליך שחיקת המפרק. ניתן להזריק סטרואידים למפרק ,מעבר לתכונות הבלתי רצויות לגופנו סטרואידים מפחיתים כאבים באופן זמני וקצר לרוב.

הטיפול החדשני עוצר את התהליך הדלקתי במפרק ואת התדרדרות הסחוס, משפר את התנועתיות במפרק ומפחית באופן משמעותי את הכאב. כל זאת ללא תופעות לוואי.

באמצעות שאיבת דם רגילה מהמטופל, ובעזרת אינקובציה עוברים חלבוני הגנה וחלבוני גדילה הנמצאים בתאי הדם ריבוי. את הסרום (פלסמה) שנוצר בעקבות האינקובציה מזריקים חזרה לתוך המפרק. שיטת הטיפול מאפשרת ליצור ריכוז גבוה של חלבוני הגנה וגדילה ולהחדיר אותם למפרק הפגוע בדרך שהגוף לא מסוגל לעשותה בכוחות עצמו.כך מופעל הגוף לעצירת הדלקת באופן טבעי.

ד"ר גדעון בורשטין רופא בכיר במח' אורטופדית בשיבא תל השומר, מומחה להחלפת מפרקים ופגיעות ספורט מסביר: "תפקיד מרכזי בטיפול, שמור לחלבון אשר מיוצר באופן טבעי בגוף והוא נקרא IL-1Ra . חלבון זה התגלה כאידיאלי לטיפול טבעי לעצירת הדלקת כיוון שהוא מונע מהחלבון האגרסיבי IL-1 מלפעול וכך מונע את התקדמות המחלה. תהליך הריפוי המתקיים לאחר הזרקת הפלסמה למפרק הוא ביולוגי, ללא מעורבות של חומרים כימים."

ד"ר גדעון בורשטין אורטופד מנתח מומחה לפגיעות ספורט,. עובד עם קבוצות ספורט ואגודות ספורט ומפעיל שיטת טיפול זו במרפאתו ברמת גן. ד"ר בורשטין מטפל באוסטאוארטריטיס ופגיעות ספורט.

ראיון טלוויזיוני עם ד"ר גדעון בורשטיין

ניתוח נדיר להשתלת מניסקוס בברך של גבר בן 40

במרכז הרפואי שיבא נעשה לאחרונה בהצלחה ניתוח נדיר של השתלת מניסקוס שנתרם מאדם מת בברך של גבר צעיר בן 40.

למניסקוסים (רפידה סהרונית בברך) יש תפקיד חשוב ומכריע בשמירה על סחוסי הברך, מניעה של שחיקת הברך ותפקוד תקין של מפרק הברך. המניסקוס מתפקד כבולם זעזועים של הברך, ולמעשה מאפשר לעומס הרב העובר בפעילויות של הליכה, ריצה או קפיצה להתפזר על שטח רחב ולבלום חלק מהעומס ובכך הוא מסייע בשמירה על תקינות ויציבות הברך. אם המניסקוס חסר באופן חלקי או מלא, העומס הרב מביא לשחיקה מוקדמת של הסחוסים וכתוצאה מכך לכאבים, לנפיחות, להפרעה תפקודית ולצליעה.

פגיעה במניסקוס היא פגיעה שכיחה בקרב ספורטאים וגם בקרב אוכלוסייה מבוגרת כחלק מתהליך ניווני כללי בברך. בחלק גדול מהמקרים שבהם נפגע המניסקוס, מוציאים את החלק הקרוע ואותו אדם ממשיך לתפקד היטב גם בלעדיו. אולם, כאשר אדם צעיר סובל משמעותית בשל נזק מניסקיאלי, יש למצוא פתרון כדי שיוכל להמשיך בחייו ללא כאבים, עם שיפור תפקודי לאורך זמן ובלי לבצע ניתוח של החלפת ברך השמור לגיל מבוגר.

נזק מניסקיאלי משמעותי ניתן לעיתים לתפור ולתקן, אך במקרים שאין זה אפשרי יש פתרון מצוין – השתלת מניסקוס שלם מתורם בניתוח משחזר. בעולם עושים שימוש נרחב בפתרון של ניתוח משחזר – לקיחת מניסקוס מאדם מת והשתלתו בחולה, אולם בישראל זהו ניתוח נדיר. הסיבה לכך היא, בין היתר, ההיערכות שנדרשת מצד הרופאים המבצעים, יש למצוא שתל במידה המתאימה לחולה ולהזמינו מחו"ל.

ניתוח השתלת מניסקוס. משמאל לימין: ד"ר עוז אליה, ד"ר גדעון בורשטין, ד"ר רן טיין וד"ר תומר אמסלם

בניתוח שביצעו באחרונה בשיבא ד"ר גדעון בורשטין, מנהל החלפות מפרקים, וד"ר רן טיין, אחראי תחום רפואת ספורט במערך האורתופדי. הושתל מניסקוס עם עצם בקצוות שמדמה בצורה הקרובה ביותר את המניסקוס המקורי ויכול להחזיר בצורה הטובה ביותר את הביומכניקה של הברך לקדמותה.

ד"ר בורשטיין מבהיר, כי תקופת ההחלמה מהניתוח אינה קצרה ואורכת כחמישה חודשים, אבל שיטה זו הוכחה בעולם כמשפרת תפקוד ומפחיתה כאב.

דילוג לתוכן