חדשות

כאבי ברכיים בגיל ההתבגרות

נערות רבות סובלות כאבי ברכיים בגיל ההתבגרות.
חלק ניכר מכאבים אלו הינם כאבי ברכיים קדמיים , סמטריים (בשתי הברכיים) אשר מקורם ממפרק הפיקה בברך.
ברוב המקרים אין כאב זה מעיד על נזק למפרק הפיקה או הברך. בחלק הארי של כאבים אלו גם אין שינוי או נזק מבני. בירור הכולל בדיקה וצילומים על פי רוב מאפשר האבחנה. להבדיל מכאבים על רקע של פריקת פיקה,נזק מבני חריג או נזק סחוסי, כאבי ברכיים קדמיים אלו מטופלים על ידי פעילות מכוונת ולא הפסקת פעילות או מנוחה.

כאבי ברכיים במתבגרים

נערים ובעיקר ספורטאים בגיל ההתבגרות חווים לעיתים כאבים בקדמת האזור התחתון של הברך בעיקר אחר פעילות ספורטיבית מאומצת. לעיתים מלווה כאב זה בנפיחות באזור חיבור גיד הפיקה לעצם השוק באזור הברך. אזורי גדילה בעצמות מתבגרים יכולים לגרום תפיחות וכאב בעיקר תחת עומס של ריצה או קפיצות.
צמיחת לוחית הצמיחה הקדמית בעצם השוק אליה מתחבר גיד הפיקה הינה המקור לכאבים אלו פעמים רבות, אין הדבר מעיד על נזק למפרק הברך או נזק עתידי, אחר אבחון טיפול מתאים יכול להפחית הכאבים ולאפשר המשך פעילות גופנית.

כאבי ברכיים בגיל הביניים (45-60)

כאבי ברכיים הינם השכיחים בכאבי השלד שלנו, לכול קבוצת גיל סיבות אופייניות הגורמות כאבי ברכיים, בגיל הביניים כאבי ברכיים עשויים להיגרם מסיבות רבות , חלקן הקשורות לשינויים פוקאלים עקב נזק ממוקד במפרק הברך-אשר יתכן עבורו פתרון ממוקד, חלקם נוכח טראומה, וחלקם עקב שינויים שחיקתיים אשר מופיעים מוקדם מהצפויי. האבחון הינו קריטי. פעם אחת נחוץ האבחון המדוייק על מנת לאפשר טיפול הולם ובזמן הנכון עבור אדם מסויים עם דרישות ספציפיות, פעם שניה חשוב ביותר האבחון המלא בכדי לדעת למי לא לבצע טיפול מסויים העלול לגורם נזק והשלכות שליליות על המשך שגרת המטופל.

כאבי ברכיים על רקע נזק ממוקד בברך

אדם הסובל כאבים בברך אשר באופן קבוע ולאורך זמן אינו מצליח לחזור לשגרת פעילותו, ומעונין לחזור ולבצע פעילות גופנית מאומצת, עלינו לברר היטב סוג ותדירות פעילותו הגופנית, מתי בדיוק נפגמה פעילות זו והאם אכן נוכח הנזק לברך. כאשר קיים נזק ממוקד כגון נזק סחוסי שעדיין אינו דיפוסי, נזק מניסקיאלי או נזק סחוסי, ובידנו האפשרות הטיפולית (שמרנית או כירורגית) לשפר התקלה ולאפשר שיפור הפעילות או אפילו חזרה מלאה אליה, הרי שיש אופק טיפולי. בירור מקיף, הסבר מדוייק על האופציה הטיפולית יאפשרו למטופל להגיע להחלטה הנכונה עבורו.

כאבי ברכיים על רקע קרעים במניסקוס

כאשר נער צעיר חווה קרע מניסקוס משמעותי קיימות בעצם 3 אפשרויות טיפוליות.
האחת טיפול שמרני אשר משמעותו העדר התערבות- גישה זו לגיטימית כאשר אין פגימה משמעותית בתפקוד נוכח הקרע והסיכויי להחלמה עצמונית גבוהה.
האפשרות השנייה ניתוחית-תפירת המניסקוס בגיל צעיר שימור=תפירת המניסקוס הינה האופציה העדיפה, ניתוח הו תופרים המניסקוס החלמתו איטית וקיים סיכויי להותיר כאבים אחר התפירה וקרע חוזר של המניסקוס אשר יחייב הרחקתו.
אפשרות שלישית הינה כריתה של הקרע- בגיל צעיר ההחלמה אחר ניתוח מעין זה מהירה ומאפשרת על פי רוב שנים רבות של פעילות מלאה נטולת כאבים- החיסרון- התפתחות בלאי במפרק נוכח העדר המניסקוס

כאבי ברכיים על רקע קרע מניסקוס בגיל הבניים

קרע מניסקיאלי בגילאים 40-60 שונה מקרע מניסקיאלי בגיל הצעיר, בגיל זה לרוב הקרע אינו טראמטי אלא על רקע שינויים מבניים במניסקוס נוכח העומס ארוך השנים, בנוסף סיכויי חיבור מניסקוס קרוע בגיל הביניים אפסי במידה ונתפר כירורגית.
לאור הבדלים משמעותיים אלו השיקולים של התערבות כירוגית בגיל זה נוכח קרע מניסקיאלי הינם שונים בתכלית.

כאבי ברכיים על רקע קרע מניסקוס בגיל הבניים

קרע מניסקוס לאדם בגיל 40-60 מהווה אתגר טיפולי, חלק מקרעי המניסקוס בחלוף זמן יפריעו פחות גם ללא טיפול , ותיתכן חזרה לפעילות סבירה .
חלק מהקרעים המניסקיאלים בגיל זה גורמים נפיחות משמעותית במפרק הברך אשר בכל מספר שבועות מתגברת שוב- מצב זה מגביל מאוד ולעיתים קרובות מצריך טיפול ארטרוסקופי, חלק מקרעי המניסקוס בגיל זה גורמים כאבים והגבלה ללא שינויי לאורך זמן רב, גם אלו מחייבים לרוב טיפול ארטרוסקופי.
ככל שהאדם מבוגר יותר וברכיו עם בלאי רב יותר, ארטרוסקופיה והרחקת המניסקוס הפגוע מסוכנת יותר- באנשים אלו רזרבות המפרק מועטות וכל שיוניי יכול אפילו להחמיר מצב הברך.
לאור כל אלו עלינו לבצע בירור מלא לפני ההחלטה על טיפול ארטרוסקופי בקבוצת גיל זו בכדי להיטיב לנבא אחוזי הצלחת הניתוח, וכן להימנע מלהחמיר מצב המפרק על ידי ניתוח מיותר

החלטה על ניתוח להחלפת מפרק הברך

החלטה על החלפת מפרק הינה אירוע משמעותי ובעל חשיבות עבור כל אדם. אנשים שונים מיחסים משמעות ורואים ניתוח כלשהו בדרך שונה, למרות השוני בין האנשים, מצבם התפקודי והבריאותי, יש חשיבות עליונה בשלמות ובקבלה של הניתוח, התהליך לקראתו, סיכוניו, וסיכוייו וכן המהלך אחריו.
ללא החלטה מלאה מעין זו מצד המטופל אין למהר ולבצע ניתוח, מטופלים רבים מהססים , מתלבטים, או מואצים לניתוח על ידי בני משפחה אשר כל רצונם לשפר תפקודו של אהובם, יש להסביר ולאפשר למטופל עצמו להגיע להכרה שניתוח החלפת הברך בזמן זה הינו הפתרון הנכון עבורו, לעיתים אדם מציב עבור עצמו גבולות אשר מעבר להם יבצע הניתוח- למשל כאשר לא יוכל שוב להלך הליכת הבוקר הקבועה, או לצאת לסופר לקניות, אם מטופל זקוק לאלו על מנת להיות שלם עם החלטתו יש לאפשר זאת בסבלנות, קשה מאוד לקבל משמעות הניתוח או סיבוך ניתוחי בהעדר השלמה קודם לניתוח.

מודעות והבנה של ניתוח החלפת מפרק הברך

ניתוח הינו דבר מאיים עבור כל אדם. כאשר מתבצעת התערבות ניתוחית על מנת להציל חיים קלה יותר הקבלה וההשלמה, כשאר מוצאת אופציה ניתוחית לשיפור תפקוד או להקלה מכאבים קשה יותר קבלת ההחלטה.
כאבים והגבלה תפקודית נוכח תהליך שחיקתי במפרק הברך הינם תהליך פרוגרסיבי, בתחילה ההפרעה מועטת או חלקית, בהדרגה מחריפים הכאבים והיכולת התפקודית מצטמצמת, אלו מקשים להחליט על התערבות ניתוחית, קיימת תמיד מחשבה שאם המצב יוותר כך אוכל לסובלו, אם לא יוחמר משמעותית תפקודי אין עדייו מקום לניתוח, אלו תהליכים טבעיים, אולם משמעות תהליך שחיקתי בברך הינו פרוגרסיבי ותמיד מתקדם, קצב התקדמותו שונה בין מטופלים אך תמיד בשנה הבאה יוחמר מצב הברך ויכולת התפקוד תצטמצם

מתי כדאי לשקול ניתוח להחלפת מפרק הברך?

שחיקת מפרק הברך מרחשת לרוב בגיל מתקדם, לרוב גם כאשר מתחיל תהליך שחיקתי דיפוסי בברך בגיל צעיר, יחלפו מספר עשורים למצב בו ישפיע תהליך זה באופן חריף על תפקוד שגרתי .
אין אדם דומה לרעהו בצרכיו התפקודיים, בסוג פעילותו הגופנית הקבועה או ביכולתו לתפקד ולסבול כאבים.
לאור אלו ההחלטה על ניתוח להחלפת מפרק הברך צריכה להישקל באופן פרטני לפי גיל, מצב תפקודי, צפיות לאחר הניתוח, מצב רפואי כללי, מצב הברך והסיכויי הממוקד לשיפור על ידי החלפת הברך,

תיזמון החלפת המפרק

מפרק הברך הינו מפרק נושא משקל, כאשר ניזוק ומתקלקל מפרק זה מאבד המטופל פעמים רבות יכולת תפקודית בסיסית- הליכה, קימה, אפשרות לעלות מדרגה ,פגימה ביכולת בסיסית זו והאפשרות לפתרון בדמות החלפת המפרק מהווים הבסיס לשקול מתי הזמן הנכון לבצע ההתערבות בכל מטופל.
ישנם גורמים שונים המשפיעים על העיתוי בו כדאי להחליף מפרק הברך.
מצב המפרק עצמו, מהות הנזק בו וההשפעה על יכולת ההליכה והתפקוד עקב ליקוי זה.
להעדר פעילות נוכח ההגבלה השפעה שלילית על מצב בריאותו הכללי של מטופל מבוגר הסובל למשל מחלות כסוכרת. ייתר לחץ דם ומחלות ריאה. מצב רוחו ושביעות רצונו ויכולותיו של אדם נפגעות אף הן מהגבלה וכאבים חריפים נוכח שחיקה מתקדמת של מפרק הברך.
לעיתויי הניתוח משמעות למידת הצלחת הניתוח וכמה ייהנה המטופל מתפקודו לאחריו.

תיזמון החלפת מפרק הברך

חלק ניכר מהאנשים אשר סובלים שחיקה מתקדמת במפרק הברך מקבלים ההחלטה על החלפת המפרק בנחישות כאשר שגרת חייהם נפגמת משמעותית. לחלק אחר באוכלוסייה ההחלטה על ניתוח החלפת המפרק קשה, ולעיתים מובילה לבחירת עיתויי לניתוח שאינו מתאים עבורם, מטופלת בת 63 אשר בעקבות שחיקת הברך מתהלכת מספר דקות בלבד, מתקשה לקום, סובלת כאבי ברך במנוחה ובלילה ולא מצליחה לעלות מדרגות, מחליטה על דחיית הניתוח וביצועו בגיל מאוחר יותר לכשיחמיר מצבה למעשה נוטלת על עצמה סיכוני הניתוח במועד מאוחר יותר וגוזרת מספר שנים נוספות של כאבים והגבלה משמעותית בתפקוד הבסיסי, ובנוסף מסתכנת בתוצאה ניתוחית פחותה נוכח ביצוע הניתוח בתנאים פחותים (טווח הברך, יכולת הנעת הברך, דרדור שרירי)
אין לבצע החלפת הברך ללא סיבה חד משמעית אך יש להבין מירב הגורמים המשפיעים על הצלחת הניתוח ולבחור העיתוי המושלם עבור המטופל המסויים

ניתוחי החלפת ברך באוכלוסייה הצעירה

שחיקה מתקדמת של מפרק הברך מתרחשת לרוב בעשור השביעי או שמיני , יכולת השרידות של משתלי הברך על פי רוב עולה על שארית חיינו הממוצאת מגיל 70 ואילך ולכן מוציאה את גורם הצורך האפשרי בניתוח חוזר
חלק מהאנשים הסובלים שחיקה מתקדמת בברך הינם מתחת לגיל 50, חלקם עקב טראומה קודמת לברך, וחלקם עקב שחיקה ראשונית המתרחשת בגיל צעיר. בקבוצת גיל זו ההחלטה על החלפת הברך שונה במקצת- בחלק מהמקרים רק חלק מהברך שחוק וכך ישנה אופציה לתיקון ושיפור התפקוד על ידי ניתוחים משמרים שאינם החלפת המפרק.
מצב המפרק בחלק מהמקרים אינו מאפשר פתרון אחר אלא החלפת הברך, שיעורי הצלחת ניתוח זה הינה גבוהה בקבוצת חולים צעירה זו למרות שדרישותיהם מהמפרק המוחלף על פי רוב גבוהות. מטופלים רבים אינם מוכנים לחיות חיים חלקיים בגיל 50 עד 70 נוכח מפרק שחוק כאשר קיים פתרון.

Comments are closed.